Енергетична та фінансова криза змушує бізнес вчитися ефективніше використовувати ресурси. Можливо, ця криза трапилася для України дуже вчасно – у момент, коли весь цивілізований світ переходить до ресурсоефективного розвитку та зелених технологій. Тепер ми перед вибором – продовжувати витрачати те, що є, не обтяжуючи себе вивченням методів раціонального користування ресурсами, або зробити все, що залежить від нас для економії грошей та ресурсів. Перше веде до руйнування, друге, як свідчить практика, – до процвітання.
Світлодіодне освітлення – одна з передумов як для приватних, так і суспільних перетворень. Це основа модернізації житлових та комерційних систем освітлення. Але чи знаєте ви, наскільки світлодіодні лампи відрізняються від енергозберігаючих? Скільки енергії та грошей вони заощаджують, як впливають на стійкість бізнесу?
Ця стаття допоможе зрозуміти, навіщо офісам, житловим, а також великим виробництвам переходити на LED-освітлення і як правильно вибрати світлодіодні лампи.
Зверніть увагу: фахівці Baker Tilly безкоштовно розроблять проектно-технічне рішення з LED-освітлення для вашого виробництва. Залишіть нам свою заявку з позначкою “Послуги сталого розвитку – розрахунок ефективного освітлення”.
7 аргументів «за» світлодіодні лампи
Світлодіодні лампи це маленькі екологічно чисті комп’ютери. У таких лампах, на відміну від звичайних енергозберігаючих, немає ртуті – вони безпечні. Вони служать довго, споживають мало енергії та нешкідливі для очей. Ось кілька цікавих фактів про світлодіодні лампи.
- Тривалий термін експлуатації
Якісна світлодіодна лампа прослужить 100 000 годин. Це еквівалентно 11 рокам безперервної роботи, або 22 рокам роботи з 50% навантаженням.
- Світлодіодні лампи не нагріваються
На відміну від флуоресцентних ламп і ламп розжарювання, світлодіодні лампи не нагріваються і не виділяють додаткове тепло. Вони не нагрівають повітря у приміщенні та використовують електроенергію більш ефективно.
У звичайної лампи розжарювання до 80% електричної енергії, необхідної для роботи, перетворюється на тепло, і лише 20% використовується для безпосереднього освітлення приміщення. Показник енергоефективності світлодіодних ламп в залежності від якості світлодіодів варіюється від 80% до 90%, тобто лише 10-20% енергії витрачається не за призначенням. Так, при використанні звичайних ламп розжарювання з кожних 100 грн рахунку за електроенергію ви платите близько 20 грн за безпосереднє освітлення приміщення і близько 80 грн – за його обігрів.
- Екологічність
Світлодіодні лампи не токсичні і не містять хімікатів. Коли розбивається флуоресцентна лампа (теж енергозберігаюча), вивільняються укладені в ній пари ртуті, а LED-лампи, навіть при пошкодженні, абсолютно безпечні для людини та навколишнього середовища. Більше того, матеріали, з яких виготовляються світлодіодні лампи, на 100% піддаються вторинній переробці.
- Надійність
Світлодіодні джерела світла виготовляють із міцних матеріалів, які здатні витримувати найсуворіші умови експлуатації, включаючи несприятливі погодні умови, такі як дощ, сніг, сильний вітер, екстремально високі або низькі температури тощо .д. Тому світлодіодні джерела однаково хороші як для внутрішнього освітлення, так і зовнішнього.
- Довгострокова вигода
Світлодіодні джерела світла коштують дорожче, ніж флуоресцентні лампи або лампи розжарювання. Однак довгострокова вигода від їх використання повною мірою виправдовує їх відносно високу початкову вартість.
За лампу, яка пропрацює 100 000 годин, ви заплатите близько 120 грн. Звичайна лампа розжарювання коштує близько 7 грн. і працює в середньому від 800 до 1500 годин. Навіть якщо припустити, що лампа розжарювання прослужить 1500 годин, вам знадобиться 67 таких ламп для того, щоб забезпечити світлом невелику кімнату на найближчі 11 років. На це піде близько 489 грн (якщо, звичайно, ціна не підніметься вище за 7 грн). А тепер додайте до цієї суми рахунки за електрику за 11 років. У масштабах виробництва це величезні суми.
- Варіативність дизайну
Світлодіодні світлові елементи можна скомпонувати в десятках тисяч різних варіацій, виходячи з потреб кожного окремого споживача, незалежно від того, хоче він використовувати їх для домашніх або комерційних цілей. Професійно спроектоване світлодіодне освітлення здатне не лише правильно висвітлити приміщення та заощадити гроші, а й створити відповідну атмосферу та робочий настрій в офісах.
- Здатність працювати від сонячних батарей
Світлодіодні лампи здатні працювати від низьковольтних джерел живлення, таких, як сонячні батареї.
На що варто звернути увагу при виборі світлодіодних ламп
Існує кілька особливостей, на які необхідно звернути увагу при виборі світлодіодних ламп, щоб вони прослужили як і належить довго.
- Виробник світлодіодів
У якісних світильниках використовуються світлодіоди виробників, що зарекомендували себе: Cree, Osram, Nichia, з недавнього часу це також Samsung, LG, Seoul. Світлодіоди цих компаній мають надійну репутацію на ринку завдяки тому, що, по-перше, їх виробники проводять якісне тестування та вибірку кристалів, а по-друге, дають повний опис технічних характеристик та режимів роботи світлодіода.
- Корпус
Для більшості світлодіодів рекомендується застосування алюмінієвих друкованих плат, що дозволяють наскрізне відведення тепла з мінімальними перегрівами. Пластмасовий корпус світильника буде погано відводити тепло (теплопровідність пластику в 700-800 разів менше, ніж у алюмінію). Це може призвести до перегріву кристала світлодіода, його прискореної деградації та виходу з ладу світильника.
- джерело живлення
Термін служби світлодіодного світильника визначається якістю джерела живлення. Електролітичний конденсатор (електроліт) – найслабша ланка джерел живлення. Електроліти чутливі до температури, тому вибір якісного конденсатора та правильний розрахунок температурних режимів визначають надійність роботи світильника. Найякіснішими електролітами вважаються японські – Nichicon, Chemicon, Panasonic.
- Клас пилу-вологозахисту світильника (IP)
Пил, волога, органічні забруднювачі можуть істотно знизити якість світлового потоку. Тому важливо, щоб світлова частина світильника мала достатній рівень пилу-вологозахисту, який досягається використанням якісного ущільнювача в зонах кріплення плафона. Найкращим ущільнювачем є силікон, стійкий практично до всіх видів лугів, кислот, розчинників.
- Сліпучий ефект і світлорозсіювальні плафони
Відкриті світлодіоди є сильним зоровим подразником, так як світлова енергія на одиницю площі світлодіода в сотні разів вище, ніж у звичайних ламп. Застосування світлорозсіювальних плафонів дозволяє різною мірою згладити цей ефект, але доводиться жертвувати певним відсотком світлового потоку. Оптимальним матеріалом для плафона є полікарбонат – один із найміцніших та оптично ефективних полімерів.
Світлодіоди – це хороший перший крок до підвищення ресурсефективності на виробництві. Наші фахівці допоможуть вам правильно розрахувати, а також проконсультують щодо інших способів переходу до “зеленого”, а значить і більш економічного виробництва.